Astrīda Kairiša - 1997. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāte

astridakairisha.jpgBIOGRĀFIJA

Dzimusi Rīgā 1941. gada 8. aprīlī. Beigusi Dailes teātra III studiju, pēc kuras pieņemta darbā Liepājas teātrī.

1968. gadā sākusi strādāt Nacionālajā teātrī jau kā vadošo lomu tēlotāja un šo pozīciju saglabājusi līdz sirmam vecumam. 

Daudzu prēmiju un apbalvojumu laureāte mūža garumā.

1987. un 1993. gadā Lilitas Bērziņas balva par izcilu darbu varoņlomās. 1996. gadā nominācija Gada aktrise otrā plāna lomā par Osienes lomu (“Zaļā zeme”). 2005. gadā “Spēlmaņu nakts” balva Gada aktrise otrā plāna lomā par Taņas tantes lomu (“Galka Matalka”) un Džulianas lomu (“Asperna vēstules”). 2014. gadā nominācija Gada aktrise otrā plāna lomā par darbu izrādē “Ezeriņš”.

Astrīda Kairiša saņēmusi vairākus skatuves mākslas apbalvojumus, tai skaitā 2011. gadā "Spēlmaņu nakts" balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā. Aktrisei piešķirts IV šķiras Triju Zvaigžņu ordenis.

Bijusi precējusies ar Dailes teātra aktieri un režisoru Kārli Auškāpu, māsa - baletdejotāja Digna Kairiša.

RADOŠĀ, PROFESIONĀLĀ DARBĪBA

Pēc Dailes teātra III studijas beigšanas 1962. gadā sāka strādāt Liepājas teātrī, kur pārliecinoši sevi pieteica ar Madaras lomu Rūdolfa Blaumaņa lugas "Salna pavasarī" iestudējumā u.c. lomām. 

Kopš 1968. gada Astrīda Kairiša ir viena no izcilākajām Nacionālā teātra aktrisēm, kura ir spoži atveidojusi daudzas lomas.

Aplūkojot 80 un... garo Astrīdas Kairišas lomu sarakstu, ir skaidrs, ka raksts piedāvā iespēju tikai ieskicēt atveidoto tēlu nozīmīgākās grupas, nosaucot pāris lomas katrā no tām. Un tādas ir trīs – mīlētājas, karalienes un mātes.

Mīlētājas – Jūlija “Liliomā”, Liena “Mērnieku laikos”, Žanete “Zemes un saules vārdā” (pirmās divas pie A.Jaunušana, trešā pie moldāvu viesrežisora K. Škurjas) u.c.

Karalienes – Antonija “Skroderdienas Silmačos”, Spānijas Isabella t.p.nosaukuma lugā, Spīdola “Uguns un nakts” (visas trīs pie A.Jaunušana) u.c.

Mātes – Ieva “Indrānos”, Osiene “Zaļajā zemē”, Bernarda Alba “Bernardas Albas mājā” (pie M.Kublinska, E.Freiberga, O. Krodera) u.c.

back to top