Inta Tirole - 2011. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāte

inta_tirole.jpgBIOGRĀFIJA

Dzimusi 1937. gada 26. maijā.

Pēc Jāzepa Vītola konservatorijas Teātra fakultātes beigšanas 1960. gadā pieņemta darbā Nacionālajā teātrī, kur arī nostrādājusi visu mūžu. 2011. gadā par nopelniem un ilggadēju darbu Latvijas Nacionālajā teātrī saņēma vecmeistara A. Amtmaņa-Briedīša prēmiju un Latvijas valdības Atzinības Krustu 2007. gadā. 

Režisora un aktiera Jūlija Bebriša dzīvesbiedre.

RADOŠĀ, PROFESIONĀLĀ DARBĪBA

Pateicoties lieliskajai humora izjūtai, itin drīz pēc studiju beigšanas sākusi spēlēt raksturlomas un komiskās lomas. Tomēr Intas Tiroles humors nav raupjš, tam ir raksturīga izsmalcinātība un intelekts, kas jo spilgti bijis redzams daudzajās viņas veidotajās monoizrādēs. Sākotnēji viņa izvēlējusies nopietnus literāros materiālus, vēlāk apzinājusies sava talanta īpašo specifiku - runāt par t.s. mazajiem cilvēkiem, bet darīt to ar traģikomisku piesitienu, atklājot, cik dzīve ir nežēlīga, bet skaista, un skaisto ir iespējams ieraudzīt arī ikdienas norisēs.

Kaut arī Intas Tiroles zvaigžņu stunda bijusi Šērlijas Velentainas loma tāda paša nosaukuma izrādē, kas nospēlēta ap 200 reizēm, apbrīnojama ir viņas prasme vienas izrādes ietvaros nospēlēt vairākus atšķirīgus raksturus, kādas bija viņas varones Raimonda Auškāpa monologos “Tāda ir dzīve” un Ērika Hānberga “Vīrieši manu sirdi plosa”.

Baiba Indriksone - 2011. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāte

baiba_indriksone.jpgBIOGRĀFIJA

Dzimusi 1932. gada 22. februārī Rīgā.

Mācījusies Zālīša 1. pamatskolā, vēlāk Rīgas 3. vidusskolā. Kopš Konservatorijas Teātra fakultātes beigšanas 1952. gadā visu mūžu nostrādājusi Nacionālajā teātrī. Radošā biogrāfija sākusies ar Ābelītes lomu filmā “Rainis” (1949).

Bijusi precējusies ar kinorežisoru Aleksandru Leimani. Dēls Aivars Leimanis ir Latvijas Nacionālās operas un baleta premjers un baleta trupas vadītājs, savukārt mazmeita Elza Leimane ir Latvijas Nacionālās operas un baleta prīma.

2007. gadā apbalvota ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. 2011. gadā saņem A. Amtmaņa-Briedīša prēmiju par ieguldīto darbu skatuves mākslā. 

RADOŠĀ, PROFESIONĀLĀ DARBĪBA

Jaunībā - lirisku meiteņu lomu tēlotāja, no kurām nozīmīgākās ir Aņa “Ķiršu dārzā”, Dina “Jāzepā un viņa brāļos”, Zelmiņa “Indrānos”. Asākas rakstura šķautnes un sievišķīgs izaicinājums parādījies tādās lomās kā Felicita “Balto torņu ēnā”, Marikita “Sieviete- debess un elle”.

Iedzimtā vitalitāte un humora izjūta ļāvusi pusmūžā brīvi pāriet uz raksturlomām - piemēram, Pamela “Augstākais bauslis”, Betīna “Skrandaiņi un augstmaņi”. Spilgta bijusi viņas debija JRT - Minnijas lomā A. Levina “Rozmarijas bērns” iestudējumā 1997. gadā.

Lielāko popularitāti iemantojusi ar kinolomām - Lēni “Vella kalpos” un “Vella kalpos Vella dzirnavās” un, protams, Olitu Sprēsliņu “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”.

back to top