Oļģerts Šalkonis - 2003. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāts

olgerts_salkonis.jpgBIOGRĀFIJA

Dzimis 1931. gada 20. maijā.

Beidzis LVK Teātra fakultāti 1955. gadā kā aktieris un pieņemts darbā Nacionālajā teātrī. 1964. gadā absolvējis Teātra fakultātes režijas nodaļu.

Pēc tās beigšanas turpinājis darbu Nacionālajā teātrī kā režisora asistents (1965 - 1974). Bijis Latvijas Radio galvenais režisors (1974 - 1980), Operas un baleta teātra galvenais režisors (1980 - 1988).

Ilgus gadus bijis precējies ar izcilo aktrisi Elzu Radziņu, kļūstot par nozīmīgu atbalstu, lai māksliniece, kurai mūža otrajā pusē netrūka nopietnu veselības problēmu, varētu pilnvērtīgi darboties teātrī.

RADOŠĀ, PROFESIONĀLĀ DARBĪBA

Īsajā aktiera darba posmā spēlējis galvenokārt otrā plāna lomas. 

Lielākos panākumus ir guvis atveidojot t. s. raksturlomas, pat jaunos gados precīzi atklājot padzīvojušu cilvēku psiholoģiju un izjūtas. Kā viņa radošās biogrāfijas augstākās virsotnes būtu minamas tādas lomas kā Juzefs Kaminskis (J. Ļutovska „Ģimenes lieta”), Atauga (A. Upīša „Kaijas lidojums”). Elmārs Lapiņš (G. Priedes „Miks un Dzilna”), Tirgus dziedonis (B. Brehta „Trīsgrašu opera”), Ābrams (R. Blaumaņa „Skroderdienas Silmačos”), padrons Tonijs (K. Goldoni „Kjodžas skandāls”), Gustavs Flobērs (P. Ēra „Mīļo, skolotāj!”). 

Līdztekus aktiera darbam viņš pievēršas režijai, nereti kļūstot par vecmeistara A. Amtmaņa- Briedīša asistentu viņa mūža nogalē. Kā A. Amtmaņa-Briedīša „skolas” turpinātājs un viņa piemiņas aktīvs uzturētājs 2003.g. apbalvots ar Valles pagasta iedibināto prēmiju,

Nozīmīgākais radošais ieguldījums bijis darbs Radio, kur iestudējis klasikas darbus, kā arī Nacionālajā operā. 

Operā režisējis Dž. Verdi “Otello”(1980), Imanta Kalniņa “Ifigenija Aulīdā” (1982) un F. Čileas "Adriana Lekuvrēra" (1985)

back to top