Dita Lūriņa - 2017. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāte

dita_lurina.jpgBIOGRĀFIJA

Dzimusi 1978. gada 16. aprīlī mākslinieku ģimenē. Māte - Liepājas teātra aktrise Marita Lūriņa-Stelmakere, tēvs - režisors Valdis Lūriņš.

Beigusi Latvijas Kultūras akadēmijas t.s. Nacionālā teātra aktieru kursu Edmunda Freiberga vadībā un pieņemta darbā Nacionālajā teātrī. 

Jau studiju laikā pastiprināti interesējusies par teātra režiju, kam profesionāli nolēmusi pievērsties kopš 2019. gada.

IV šķiras Triju zvaigžņu ordeņa virsniece.

RADOŠĀ, PROFESIONĀLĀ DARBĪBA

Nacionālā teātra aktrise kopš 2000. gada. Strauji kļuvusi par vadošo lomu tēlotāju, pateicoties vokālajiem dotumiem un skatuviskajai inteliģencei, kā arī darba spējām. Aktrisei piemīt talants padarīt par organiskām t.s. gaišās, liriskās varones, kuru ētiskie ideāli ir spēcīgāki par reālo dzīvi. Tomēr ņemot vērā aktrises temperamentu un humora izjūtu, kā arī asu prātu, interesantākas par šīm varoņlomām ir tās, kurās atklājas pretrunīgs raksturs un neviennozīmīgi vērtējama rīcība, kā piemēram, Alīda Ieviņa, Reičela Arbetnote vai Kārina Pāsa un Nastasja Fiļipovna.

Balvas: Spēlmaņu nakts 2017/2018 nominācija Gada aktrise - Roze izrādē "Man 30 gadu", Estere izrādē "Dziļā, skumjā jūra". Spēlmaņu nakts 2016/2017 nominācija Gada aktrise - Elza izrādē "Sieviete", Trīne izrādē "Trīne" . 2000. gadā nominācija Labākā jaunā skatuves māksliniece par Natašas lomu diplomdarbā “Trīs māsas”. 2001. gadā “Spēlmaņu nakts” balva Labākā jaunā skatuves māksliniece par Maijas lomu (“Maija un Paija”). 2002. gadā nominācija Labākā jaunā skatuves māksliniece par Annas lomu (“Sfinksa”). 2009. gadā nominācija Gada aktrise par soloprogrammu “Sapnis par Brodveju”. 2010. gadā nominācija Gada aktrise par Antonijas lomu (“Skroderdienas Silmačos”). 2011. gadā nominācija Gada aktrise otrā plāna lomā par Dollijas lomu (“Anna Kareņina”).

Rita Melnace - 2017. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāte

rita_melnace.jpgIlggadēja Nacionālā teātra literārās daļas vadītāja, redaktore un konsultante, teātra zinātniece, arhīva pārzinātāja.

Rita Melnace popularizē Latvijas Nacionālā teātra vēsturi, vada ekskursijas teātrī, ir viena no Latvijas Nacionālā teātra simtgadei (2019) veltītās ekspozīcijas autorēm Eduarda Smiļģa 'Teātra muzejā.

Apbalvota ar Atzinības krusta Zelta goda zīmi.

back to top