Lāsma Kugrēna - 1997. gada Alfreda Amtmaņa Briedīša prēmijas laureāte

lasma_kugrena.jpgBIOGRĀFIJA

Dzimusi 1952. gada 17. jūnijā Bauskā. 

Pirmo lomu spēlējusi 2 gadu vecumā, kādā Bauskas Tautas teātra izrādē tēlojot aizmigušu bērnu. Dzīvojusi un mācījusies Ventspilī.

1975. gadā beigusi Latvijas Valsts konservatorijas t.s. Drāmas teātra aktieru kursu pie Alfrēda Jaunušana, pēc studiju beigšanas sākusi darbu Nacionālajā teātrī.

IV šķiras Triju zvaigžņu ordeņa virsniece.

RADOŠĀ, PROFESIONĀLĀ DARBĪBA

Nacionālā teātra aktrise kopš 1975. gada, ar pirmajām lomām apliecinot liela mēroga skatuves talantu, kuru laiks un dzīves pieredze ir vien bagātinājuši.

Lāsma Kugrēna ir viena no izcilākajām latviešu aktrisēm, kuras talanta amplitūda sniedzas no spilgtām raksturlomām ar lielisku humora izjūtu un virtuozu tehnisko līmeni līdz tai retajai traģiskajai stīgai, kas sastopama vien retas aktrises krāsu paletē. Absolūtais talants, skatuves izjūta, šarms, emocionalitāte, zems slāpju slieksnis, sakāpināta pasaules uztvere, mīlestība, jutekliskums, noslēpums, patriotisms – šie varētu būt vārdi no daudzajām recenzijām, kas veltīti Lāsmas Kugrēnas neikdienišķajam talantam. 

Viņas traģiskajām varonēm piemīt galējums – emocijās, konfliktā, kāds neizbēgami rodas starp tām un prātu, likteņa apjausmā. Lāsma Kugrēna pieder pie tām aktrisēm, kurām tēla iekšējā dzīve ir tik intensīva, ka rada priekšstatu par tēla caurspīdīgumu – sniedzot skatītājam ilūziju, ka mēs varam ieskatīties kādā neparastā dzīvē un liktenī un zinām labāk, kā tas viss var beigties, bet nekādi nevaram varonei palīdzēt – viņai lemts iet pašai savu moku un ciešanu ceļu.

Lāsmas Kugrēnas varoņlomām pieder Elektra, Džuljeta, Kristīne, Elizabete, Heda Gablere, Margrieta („Aicinājums uz.. pērienu”), Judīte („Tikai muzikants”), Oļiņiete, Alvinga kundze, kas visas nesušas viņai atzinību, bet prasījušas daudz spēka un nervu. Protams, vienmēr bijusi kompensējošā skatītāju atzinība, iespēja azartiski izspēlēties vairāk nekā 40 raksturlomās un visu paaudžu režisoru neviltotā interese par Lāsmu Kugrēnu, lai piesaucam kaut vai Viestura Kairiša teikto, ka „Kugrēnu kā aktrisi var raksturot viens vārds – mērogs. Viņai ir lielo lomu mērogs. Viņai ir peejama aktiermeistarības dziļākā izpratne”, un Elmāra Seņkova teiktais, ka „Lāsma Kugrēna ir vienmēr gatava jaunām formām, gatava lekt nezināmajā un uzticēties režisoram”.

Nozīmīgākās lomas kino: Irita (“Atspulgs ūdenī”), Nora (“Ģimenes albums”), Vita (“Vīrietis labākajos gados”), Šarlote Amālija (“Laikmetu griežos”), Ārija (“Lietus blūzs”).

back to top